Autorský archív

Verejné informácie:

Dátum reg.: 3. december 2008

Zasiahol nás meteoroid

Včerajší (28. 2. 2010) nočný záblesk na oblohe spravádzaný mohutným treskom údajne zapríčinil meteoroid. Spozorovali ho najmä obyvatelia Revúcej, Rožňavy a Rimavskej Soboty. Čítať ďalej »

Google.sk, zrkadlo slovenského internetu

Google pozná odpoveď na všetky otázky. Odkedy sekcia Labs spustila automatické dokončovanie vyhľadávaného výrazu, máme možnosť aj vidieť, na čo je väčšina ľudí zvedavá. Ak táto funkcia dáva čo i len trochu relevantné výsledky, tak by nás mal začať trápiť stav našej spoločnosti, alebo aspoň jej vzťah k internetu.

Chlapci nevedia ako sa bozkávať, dievčatá zas ako otehotnieť a nikto nevie ako zistiť heslo na Pokec. Nenávidíme Maďarov, sviatok sv. Valentína, vlastnú matku ale i seba. Otázka je, prečo tieto veci píšeme do vyhľadávača.

Automatické dokončovanie vyhľadávaného výrazu funguje jednoducho, čokoľvek človek napíše do vyhľadávacieho formulára, dostane ako darček výrazy, ktoré sa dovtedy najčastejšie vyhľadávali. Aj keď Google Trends ponúka názornejšie výsledky analýz vyhľadávacích trendov, autocomplete je zdrojom dokonalej zábavy. Najlepšie anglické príklady začali zhromažďovať  asi tak pred mesiacom na Autocomplete Me, kde posielajú ľudia tie najzaujímavejšie návrhy Google. Keď napr. napíšeme do okienka výraz “why is”, hneď tretí návrh je “Why is there a dead pakistani on my coach?”.

Samozrejme, toto nie je náhoda, tento citát odznel v seriáli Lost.

Ale aký obraz nám dá Google.sk o slovenských používateľoch internetu? No nie najkrajší. Čítať ďalej »